5 rzeczy, które warto wiedzieć o Morzu Bałtyckim

Skąd wzięła się nazwa “Morze Bałtyckie”? Ile ma ono lat? Przygotowaliśmy dla Was szereg ciekawostek o Bałtyku!

  1. Pochodzenie nazwy morza

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego morze, do którego dostęp ma Polska, jest zwane właśnie bałtyckim? Prawdopodobnie pochodzi do od starosłowiańskiego słowa blato oznaczającego po prostu wielką słoną wodę. Czy nie jest to więc idealne nazwa dla morza?

  1. Wiek Bałtyku

Bałtyk to najprawdopodobniej najmłodsze, a na pewno jedno z najmłodszych mórz na naszej planecie. Liczy ono około 12 tysięcy lat, przy czym dopiero 3 tysiące lat temu uformował się Bałtyk w takiej formie, w jakiej znamy go dziś. 

  1. Temperatura wody 

Pomimo że co roku tłumy turystów zjeżdża się nad Bałtyk w celu kąpieli w nim, tak naprawdę jest to dość chłodne morze. Latem średnia temperatura wody wynosi 19 stopni Celsjusza, natomiast zimą spada do 2 – 4 stopni. Średnia temperatura roczna to 10 stopni.

  1. Tsunami na Bałtyku

Nie każdy wie, że na Bałtyku miało miejsce Tsunami. Jak się okazuje, nawet więcej niż jedno! W XV wieku w Darłowie tsunami zdarzyło się po raz pierwszy, a w kronikach z 1779 roku można znaleźć informacje o kolejnym, tym razem w Łebie. Przyczyną mógł być anormalny układ ciśnień lub trzęsienie ziemi. 

  1. Rekiny

Pewien niepokój może wzbudzić wiadomość, że w Morzu Bałtyckim pływają rekiny. Występują one we wszystkich morzach na świecie, ale te pływające w Bałtyku nie stanowią zagrożenia dla człowieka, a szansa na spotkanie ich podczas pobytu na plaży jest naprawdę bardzo nikła.

Olga, f: kordi_vahle / Pixabay