Co warto wiedzieć o Szczecinie?

Szczecin to wyjątkowo ciekawe miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Dawniej był najmniej znanym miastem Pomorza Zachodniego, dziś przyciąga turystów – poniżej kilka ciekawostek.

Co ciekawe, w mieście wybudowano Stocznię Szczecińską, ale Szczecin nie leży nad morzem – nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. To jedno z największych miast w Polsce kryje w sobie wiele atrakcji – poniżej kilka z nich.

Szczecin był miastem polskim, szwedzkim, duńskim, niemieckim, pruskim, a nawet francuskim, co zadecydowało o jego wielokulturowym charakterze. Jest warte zwiedzania – można poświęcić na jego poznanie dzień lub dwa, po drodze nad morze. Nad Bałtyk jest stąd około 100 km. Jeśli jednak nie chcecie pokonywać tej drogi, a marzy Wam się relaks, w Szczecinie są plaże.

Szczecin to również miasto zieleni – parków i lasów, a także kąpielisk, które mogą Bałtyk zastąpić. Zresztą dopłyniecie tam rzeką i Zalewem Szczecińskim, gdzie Odra kończy swój bieg. Warto też wspomnieć o dwóch wyspach – Wolin i Uznam. Nic dziwnego, że miasto ma długie tradycje portowe.

Poza tym miasto oferuje wiele innych niż nadmorskie kurorty form spędzania czasu – warto po nim spacerować i poznawać jego zakątki. W Szczecinie nie ma bowiem jednego rynku, który byłby sercem miasta, tętniącym miejscem, w którym koncentruje się życie. Warto zwiedzić dworzec pochodzący z lat 20. XX wieku – na uwagę zasługują podziemia pod dworcem, a tam schron dla ludności cywilnej.

Podziwiać warto też gmach poczty szczecińskiej nieopodal dworca, kościół św. Jana Ewangelisty, katedrę św. Jakuba, most Długi – najstarszy w mieście, bulwar o długości 1,5 metra, kino Pionier – najstarsze na świecie (wpisane do Księgi rekordów Guinnessa). Za reprezentacyjną część Szczecina uchodzi zaś Wałów Chrobrego, czyli tarasy widokowe na skarpie doliny Odry. Tu mieszczą się też Akademia Morska, Muzeum Narodowe, Teatr Współczesny i Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Wieczór zaś warto spędzić w jednej z nastrojowych restauracji z widokiem na Odrę albo na pokładzie statku, w którym urządzono lokal.

KKw, fot. goronzo/Pixabay

Dodaj komentarz