Legendy o Morzu Bałtyckim

O Morzu Bałtyckim nie brakuje fascynujących legend i baśni. Spróbujemy dziś opowiedzieć Wam niektóre z nich.

Dlaczego Morze Bałtyckie jest słone?

Choć Bałtyk jest dość słabo zasolonym morzem, nie brakuje legendy opowiadającej o tym, skąd sól w ogóle się w nim wzięła. Opowieść ta mówi o pewnym mężczyźnie, który w tajemniczy sposób wszedł w posiadanie magicznego młynka. Przedmiot ten dawał nieskończone ilości soli, która, o czym warto wspomnieć, była bardzo droga w dawnych czasach. Legenda głosi, że młynek ten wypadł mężczyźnie z rąk podczas podróży statkiem, po tym, jak ożył i zaczął się stale kręcić i nikt nie mógł go zatrzymać. Zakończenie historii mówi, że młynek do dziś spoczywa na dnie morza, wciąż zasalając wody Bałtyku.

Bałtyckie syreny

Niemal każde dziecko kojarzy bajki o syrenkach. Nie każdy jednak wie, że te stworzenia mieszkały ponoć także w wodach Morza Bałtyckiego. Kaszubi nazywali je morzeczkami. Nosiły one naszyjniki z bursztynów i znane były z pięknych głosów, którymi wabiły żeglarzy. Jedna z legend głosi o nimfie, która została uwięziona w kościele przez jednego z kapłanów, gdzie zmarła z żalu. Inna opowieść głosi o dwóch pięknych syrenich siostrach, które wypłynęły w wyprawę, z której nie umiały wrócić do domu. Jedna z nich ponoć dopłynęła aż do Warszawy i stała się znaną wszystkim syrenką warszawską. 

Nie brakuje również innych bałtyckich legend, mówiących o morskich bóstwach czy potworach. Warto się nimi zainteresować, ponieważ mogą okazać się nie mniej ciekawe, niż znane wszystkim dzieciom bajki o księżniczkach i rycerzach. 

Olga, foto: KELLEPICS / Pixabay