Opera na statku!

Z Pragi, za pośrednictwem PAP dotarły cokolwiek sensacyjne wiadomości na temat nowego pomysłu tamtejszej Fundacji Czeskiego Teatru Morskiego. Po organizowanych w styczniu Balach Morskich w Pradze, w co zaangażowane są tamtejsze kręgi dyplomatyczne Polski, Fundacja zamierza zaprezentować 5 września na statku „Thalia” w porcie w Gdańsku pierwsze przedstawienie opery Mozarta „Wesele Figara”.

Pomysłodawcy zamierzają przez dwa sezony wędrować od portu do portu (w planie wizyty w 100 portach) na całym świecie. Morska scena zostanie zorganizowana na pokładzie promu pasażerskiego, który zostanie przebudowany w stoczni gdyńskiej przez firmę UHRS Usługi Hydrotechniczne.

Środki na ten cel ma przynieść sprzedaż akcji Fundacji. Kapitan (artystyczny) pływającej opery ma nadzieje, że w spektaklach zechcą uczestniczyć śpiewacy z teatrów zlokalizowanych w odwiedzanych portach i państwach. Plany przebudowy zakładają stworzenie widowni dla 360 widzów. Ze swej strony podpowiadamy, ze względu na elementy morskie, „Otella” czy „Burze”.