Polskie porty morskie

W Polsce znajduje się wiele portów leżących nad morzem, zatokami lub rzekami. Dowiedz się kilku informacji o czterech największych portach nad Morzem Bałtyckim. 

Porty w Trójmieście

W Trójmieście znajdują się aż dwa porty morskie – jeden z nich mieści się w Gdyni, a drugi w Gdańsku. Gdański port leży nad Zatoką Gdańską i jest jednym z największych bałtyckich portów. W jego północnej części mogą być przyjmowane największe statki, pływające po Bałtyku. Drugim portem trójmiejskim, trzecim co do wielkości wśród polskich portów, jest port Gdynia. Historia jego powstania jest ściśle związana z odzyskiwaniem przez państwo polskie niepodległości, a do jego budowy przyczynili się wybitni politycy tamtego okresu. 

Port w Szczecinie

Port Szczecin to drugi co do wielkości morski port w Polsce. Jest to port handlowy, morski i rzeczny. Mieści się nad Odrą i kanałami osiedla administracyjnego Międzyodrze-Wyspa Pucka, położonego w śródmieściu Szczecina. Port obsługuje ładunki drobnicowe i wielkogabarytowe, suche i płynne. Poza działalnością typowo portową, port Szczecin prowadzi też działalność turystyczną, poprzez Dworzec Morski Żeglugi Szczecińskiej.

Port w Świnoujściu

Jest to czwarty co do wielkości port, położony na wyspach Uznam i Wolin nad cieśniną Świną w Świnoujściu. Jest ściśle połączony gospodarczo z portem szczecińskim, razem z nim tworząc jeden z filarów polskiej gospodarki. Na terenie portu poza nabrzeżem przeładunkowym mieści się też terminal pasażerski i przystań jachtowa. Znajduje się tu także między innymi urząd celny i siedziba sanepidu.

Olga, foto: bernswaelz /Pixabay

Dodaj komentarz