Rośliny i krzewy mogą być nawadniane na wiele różnych sposobów. Do niedawna roślinność była podlewana wyłącznie metodami manualnymi, głównie za pomocą konewki lub węża ogrodowego, które niekoniecznie dobrze wpływają na proces oszczędzania wody. Znacznie lepszym i nowocześniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu nawadniającego, który wykona za nas całą pracę i pozwoli cieszyć się bujnym ogrodem.
Dobry plan to połowa sukcesu. Ta maksyma sprawdza się również w przypadku projektowania systemu nawadniającego. Najlepiej przygotować cały projekt jeszcze przed założeniem ogrodu. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia roślin oraz uzyskać najlepsze efekty całego przedsięwzięcia. Wprowadzenie systemu nawadniania do istniejącego już ogrodu oczywiście jest możliwe. I choć może ono wprowadzać nieco zamieszania, efekt wart jest wysiłku i dostarcza szereg zalet.
Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?
Aby dobrze opracować projekt nawadniania ogrodu, należy zadbać o dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest woda, a dokładnie źródło jej pochodzenia. Jeśli pochodzi z wodociągów, można mieć pewność, że jest czysta. Natomiast w przypadku korzystania z własnego ujęcia w postaci studni, trzeba zadbać o dobre filtrowanie. W przeciwnym razie system nawadniania ogrodu może ulec szybkiemu zniszczeniu. Drugim czynnikiem jest odpowiednie rozplanowanie punktów nawadniania. Zapewnia ono doprowadzenie optymalnej ilości wody do roślin, które jest adekwatnie do ich zapotrzebowania.
Projektowanie nawadniania ogrodu — jak się do niego przygotować?
Chcąc dobrze zaprojektować nawadnianie ogrodu, należy przygotować schemat swojej zielonej przestrzeni. Następnie trzeba nanieść na niego wszystkie elementy, które występują w ogrodzie, ale nie wymagają podlewania. Pozostały obszar to pole robocze dla przyszłego systemu nawadniania. W tych miejscach zaznacz swoją roślinność, uwzględniając podział na różne gatunki. Trawa, poszczególne rodzaje kwiatów, czy krzewy, wymagają zróżnicowanego sposobu podlewania. Dlatego też, w każdym segmencie ogrodu montuje się inne elementy dostarczające wodę, odpowiednio dopasowane do danej roślinności.
Systemy nawadniania ogrodu — z czego się składają?
Choć nie widać tego gołym okiem, system nawadniania ogrodu składa się z bardzo wielu elementów. Jednym z nich są zraszacze, które występują w wielu formach: statyczne, turbinowe czy mikrozraszacze. Projektując system nawadniania, należy zwrócić uwagę na ich zasięg działania, a także odstępy między poszczególnymi punktami nawadniającymi. Jeśli będą one zbyt duże względem zasięgu, wówczas obszary występujące między nimi, nie będą w ogóle podlane. System nawadniania kryje w sobie również:
- dysze,
- studzienki irygacyjne,
- rury wraz z łączeniami,
- elektrozawory,
- filtry,
- linie i taśmy kroplujące,
- pompę ogrodową,
- programator.
Automatyczne nawadnianie ogrodu — dlaczego jest tak ważne?
Dobrze zaprojektowany system nawadniający, w porównaniu z nawadnianiem ręcznym, pozwala znacznie obniżyć zużycie wody. To bardzo istotna zaleta w obliczu często występujących susz i realnego zagrożenia brakiem dostępu do czystej wody. Co więcej, system nawadniania ogrodów jest doskonałym rozwiązaniem dla osób zapracowanych. Wygospodarowanie czasu na ręczne podlewanie bywa bardzo trudne, a często wręcz nierealne. Warto też podkreślić ogromny atut, jakim jest dopasowanie sposobu nawadniania do poszczególnych grup roślin w ogrodzie. Zaprogramowanie optymalnej ilości wody dla poszczególnych gatunków roślin pozwala wydobyć z nich największe piękno i zachować ich trwałość na lata.
Pod poniższym linkiem znajduje się opis oferty nawadniania ogrodów firmy Garden Design, która mieści się w Szczecinie.
http://www.zawojscyogrody.pl/oferta/nawadnianie-ogrodow
MŚ, f: AxxLC / pixabay